ZLP500 Suspended Platform
Classification :
PRODUCT DETAILS
The ZLP500 Suspended Platform is an electric single-layer climbing type platform designed for stable vertical lifting operations. It combines reliable performance with efficient operation for construction and maintenance applications.
Key Features
Rated load capacity: 500 kg
Electric climbing system
Stable single-layer platform structure
Easy operation and maintenance
Durable steel construction
Technical Specifications
| Model | ZLP500 Suspended Platform |
| Rated Load Capacity | 500 kg |
| Platform Type | Single-layer climbing platform |
| Lifting Speed | 8–10 m/min |
| Max Working Height | 100 m |
| Motor Power | 2 × 1.5 kW |
| Voltage | 220V / 380V / Customized |
| Steel Rope Diameter | 8.3 mm |
| Safety Lock | Anti-tilting safety lock |
Applications
Exterior wall construction
Renovation projects
Industrial maintenance
Installation work at height
EQUIPMENT DISPLAY
What Our Customers Say
Be assured, each truck undergoes an exhaustive inspection before leaving our premises. Our extensive quality checks ensure the pinnacle of performance and reliability.The good faith management is our philosophy, and you are welcome to visit
Middle Eastern customers
Middle Eastern customers
Central Asian customers
Central Asian customers
African customers
African customers
European customers
European customers
FAQ
What certifications are mainly required for tower cranes exported to different countries/regions?
Can tower cranes be customized to meet the electricity standards and climate conditions of different countries?
How should the exported aircraft be packaged and shipped? What is the overall delivery time?
After tower cranes are exported, how are installation, commissioning, and after-sales maintenance services provided?
Q:How to trust us?
RELATED PRODUCTS