ZLP630 Suspended Platform
Classification :
PRODUCT DETAILS
The ZLP630 Suspended Platform is the most widely used electric suspended working platform for building exterior construction. Featuring a 6-meter modular structure, it offers excellent stability, safety, and efficiency for medium-duty aerial operations.
Key Features
Rated load capacity of 630 kg
6-meter modular platform design
Reliable electric lifting mechanism
Easy transportation and assembly
High operational safety
Technical Specifications
| Model | ZLP630 Suspended Platform |
| Rated Load Capacity | 630 kg |
| Platform Length | 6 m |
| Lifting Speed | 8–10 m/min |
| Max Working Height | 100 m |
| Motor Power | 2 × 1.5 kW |
| Voltage | 220V / 380V / Customized |
| Steel Rope Diameter | 8.3 mm |
| Safety Lock | Anti-tilting safety lock |
Applications
Building façade construction
Curtain wall installation
Exterior painting and plastering
High-rise maintenance
EQUIPMENT DISPLAY
What Our Customers Say
Be assured, each truck undergoes an exhaustive inspection before leaving our premises. Our extensive quality checks ensure the pinnacle of performance and reliability.The good faith management is our philosophy, and you are welcome to visit
Middle Eastern customers
Middle Eastern customers
Central Asian customers
Central Asian customers
African customers
African customers
European customers
European customers
FAQ
What certifications are mainly required for tower cranes exported to different countries/regions?
Can tower cranes be customized to meet the electricity standards and climate conditions of different countries?
How should the exported aircraft be packaged and shipped? What is the overall delivery time?
After tower cranes are exported, how are installation, commissioning, and after-sales maintenance services provided?
Q:How to trust us?
RELATED PRODUCTS