Zoomlion WA 6013-8 Flat Head Tower Crane
Classification :
PRODUCT DETAILS
The 6013 is a popular 8-ton model for commercial buildings and infrastructure projects. Strong stability and wide working radius.
Specifications
| Max Load | 8T |
| Jib Length | 60m |
| Tip Load | 1.3T |
| Free Height | 50m |
| Anchored Height | 180m |
| Hoisting Motor | 37kW |
| Slewing Motor | 7.5kW |
| Trolley Motor | 5.5kW |
| Mast Section | 1.8×1.8×2.8m |
| Counterweight | 18T |
| Condition | 2015–2022 machines available. |
EQUIPMENT DISPLAY
What Our Customers Say
Be assured, each truck undergoes an exhaustive inspection before leaving our premises. Our extensive quality checks ensure the pinnacle of performance and reliability.The good faith management is our philosophy, and you are welcome to visit
Middle Eastern customers
Middle Eastern customers
Central Asian customers
Central Asian customers
African customers
African customers
European customers
European customers
FAQ
What certifications are mainly required for tower cranes exported to different countries/regions?
Can tower cranes be customized to meet the electricity standards and climate conditions of different countries?
How should the exported aircraft be packaged and shipped? What is the overall delivery time?
After tower cranes are exported, how are installation, commissioning, and after-sales maintenance services provided?
Q:How to trust us?
RELATED PRODUCTS