Zoomlion WA 5013-6 Flat Head Tower Crane
Classification :
PRODUCT DETAILS
The used 5013 flat top tower crane is a reliable 6-ton model widely used in residential and commercial construction. It is compact, easy to install, and ideal for medium-height building projects. All units are professionally inspected before shipment
Technical Specifications
| Max Lifting Capacity | 6T |
| Maximum Jib Length | 50m |
| Tip Load | 1.3T |
| Free Standing Height | 40m |
| Max Anchored Height | 150m |
| Hoisting Motor Power | 30kW |
| Slewing Motor Power | 5.5kW |
| Trolley Motor Power | 4kW |
| Mast Section Size | 1.6m × 1.6m × 2.8m |
| Counterweight | 12T |
Used Equipment Condition
Year: 2016–2021 available
Working Condition: Good
Original Paint / Refurbished: optional
Complete electrical system
Spare parts available
EQUIPMENT DISPLAY
What Our Customers Say
Be assured, each truck undergoes an exhaustive inspection before leaving our premises. Our extensive quality checks ensure the pinnacle of performance and reliability.The good faith management is our philosophy, and you are welcome to visit
Middle Eastern customers
Middle Eastern customers
Central Asian customers
Central Asian customers
African customers
African customers
European customers
European customers
FAQ
What certifications are mainly required for tower cranes exported to different countries/regions?
Can tower cranes be customized to meet the electricity standards and climate conditions of different countries?
How should the exported aircraft be packaged and shipped? What is the overall delivery time?
After tower cranes are exported, how are installation, commissioning, and after-sales maintenance services provided?
Q:How to trust us?
RELATED PRODUCTS