ZLP800A Suspended Platform (Double-Layer Climbing Type)
Classification :
PRODUCT DETAILS
The ZLP800A Suspended Platform is a heavy-duty double-layer electric suspended working platform designed for multi-worker operations and demanding construction environments.
Key Features
Double-layer platform design
800 kg rated capacity
Increased working efficiency
Enhanced safety configuration
Heavy-duty structure
Technical Specifications
| Model | ZLP800A Suspended Platform |
| Rated Load Capacity | 800 kg |
| Platform Type | Double-layer climbing platform |
| Lifting Speed | 8–10 m/min |
| Max Working Height | 100 m |
| Motor Power | 2 × 2.2 kW |
| Voltage | 220V / 380V / Customized |
| Steel Rope Diameter | 9.1 mm |
| Safety Lock | Anti-tilting safety lock |
Applications
High-rise construction
Complex façade installation
Multi-worker operations
Industrial facility maintenance
EQUIPMENT DISPLAY
What Our Customers Say
Be assured, each truck undergoes an exhaustive inspection before leaving our premises. Our extensive quality checks ensure the pinnacle of performance and reliability.The good faith management is our philosophy, and you are welcome to visit
Middle Eastern customers
Middle Eastern customers
Central Asian customers
Central Asian customers
African customers
African customers
European customers
European customers
FAQ
What certifications are mainly required for tower cranes exported to different countries/regions?
Can tower cranes be customized to meet the electricity standards and climate conditions of different countries?
How should the exported aircraft be packaged and shipped? What is the overall delivery time?
After tower cranes are exported, how are installation, commissioning, and after-sales maintenance services provided?
Q:How to trust us?
RELATED PRODUCTS