SANY 62m Concrete Pump Truck
Classification :
PRODUCT DETAILS
The SANY 62m Concrete Pump Truck is engineered for demanding high-rise construction requiring long reach and continuous pumping capability. It delivers stable boom operation and powerful concrete conveying performance.
Key Features
• Long reach 62m boom
• High-pressure pumping system
• Stable heavy-duty chassis
• Efficient large-volume pouring
Application
Skyscraper construction
Large infrastructure works
Industrial projects
Main Technical Specifications
| Item | Specification |
| Model | 62m Concrete Pump Truck |
| Brand | SANY |
| Vertical Reach | 62m |
| Horizontal Reach | 57m |
| Max Concrete Output | 180 m³/h |
| Pumping Pressure | 12 MPa |
| Boom Sections | 6 Sections |
| Rotation Angle | 360° |
| Pipe Diameter | 125mm |
| Driving Type | 10×4 |
| Condition | Used / Refurbished |
EQUIPMENT DISPLAY
What Our Customers Say
Be assured, each truck undergoes an exhaustive inspection before leaving our premises. Our extensive quality checks ensure the pinnacle of performance and reliability.The good faith management is our philosophy, and you are welcome to visit
Middle Eastern customers
Middle Eastern customers
Central Asian customers
Central Asian customers
African customers
African customers
European customers
European customers
FAQ
What certifications are mainly required for tower cranes exported to different countries/regions?
Can tower cranes be customized to meet the electricity standards and climate conditions of different countries?
How should the exported aircraft be packaged and shipped? What is the overall delivery time?
After tower cranes are exported, how are installation, commissioning, and after-sales maintenance services provided?
Q:How to trust us?
RELATED PRODUCTS