SANY 56m Concrete Pump Truck
Classification :
PRODUCT DETAILS
The SANY 56m Concrete Pump Truck provides extended reach and powerful pumping performance, making it ideal for large commercial and high-rise construction environments.
Key Features
• Extended 56m placing boom
• Stable multi-fold boom design
• High pumping efficiency
• Reliable hydraulic operation
Application
High-rise construction
Large commercial buildings
Urban infrastructure projects
Main Technical Specifications
| Item | Specification |
| Model | 56m Concrete Pump Truck |
| Brand | SANY |
| Vertical Reach | 56m |
| Horizontal Reach | 51m |
| Max Concrete Output | 170 m³/h |
| Pumping Pressure | 11 MPa |
| Boom Sections | 6 Sections |
| Rotation Angle | 360° |
| Pipe Diameter | 125mm |
| Driving Type | 8×4 |
| Condition | Used / Refurbished |
EQUIPMENT DISPLAY
What Our Customers Say
Be assured, each truck undergoes an exhaustive inspection before leaving our premises. Our extensive quality checks ensure the pinnacle of performance and reliability.The good faith management is our philosophy, and you are welcome to visit
Middle Eastern customers
Middle Eastern customers
Central Asian customers
Central Asian customers
African customers
African customers
European customers
European customers
FAQ
What certifications are mainly required for tower cranes exported to different countries/regions?
Can tower cranes be customized to meet the electricity standards and climate conditions of different countries?
How should the exported aircraft be packaged and shipped? What is the overall delivery time?
After tower cranes are exported, how are installation, commissioning, and after-sales maintenance services provided?
Q:How to trust us?
RELATED PRODUCTS